poniedziałek, 14 października 2013

Mazowieckie Dni Twórczości i Innowacyjności

WARSZAWA

Biegnąc o poranku z kubkiem wypełnionym kofeinową ambrozją rzadko dostrzegam co to dzieje się wokół mnie. Jest to ostatnia chwila podczas której celebruje wewnętrzną ciszę wymieszaną z muzyką lecącą ze słuchawek. Jednak coś przykuło mój wzrok, gdy szłam po ulicy Marszałkowskiej.
Ogromny bilbord na którym widniała ilustracja jak z malowanki dla dzieci. Pod spodem napis głoszący o szczegółach wydarzenia, a mój wzrok jedynie skupił się na wyrazie Twórczość.
W tym momencie zapragnęłam mieć w ręku kredki i móc wypełnić tę ilustrację kolorami!
Poczułam się przekonana do tego, aby koniecznie uczestniczyć w tym wydarzeniu.Mazowieckie Dni Twórczości, Designu i Innowacyjności 2013 zostały zorganizowane w 6 miastach pod hasłem Mazowsze-Centrum Twórczego Biznesu.
W dniach 23-24 września w Warszawie, Ciechanowie, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce i Płocku można było bezpłatnie uczestniczyć w licznych debatach, wystawach, warsztatach oraz odwiedzić salony tematyczne.
Cała paleta miejsc i wernisaży została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie przykuło uwagę miłośników dobrego designu, projektowania użytkowego ale również ludzi kreatywnych i pełnych pasji, którzy chcą oderwać się od życia codziennego i zaczerpnąć nowych inspiracji do tworzenia.
Głównym celem wydarzenia, było stworzenie przestrzeni oraz przekazania możliwości do dzielenia się doświadczeniami i innowacyjnymi pomysłami. Połączenie profesjonalistów, studentów oraz miłośników designu prowokowało do wspólnego zjednoczenia sił. Wystawcy oraz eksperci na warsztatach chętnie przekazywali wiedzę w zakresie designu. Przekonywali o projektowaniu użytkowym, które wcale nie jest takie drogie, jednak przy pomocy kreatywnego myślenia, jesteśmy w stanie zrobić „coś z niczego”.
Przygotowane Salony Tematyczne pomagały w świadomym wyborze informacji jakich chcemy zasięgnąć.
Była możliwość debat z profesjonalistami w dziedzinie reklamy i marketingu.Architekci oferowali indywidualne porady w zakresie projektowania i nowoczesnych rozwiązań obszaru. Każdy z uczestników mógł stworzyć własną interpretację przestrzeni.Warsztaty z recyklingu uruchomiły naszą wyobraźnie i skłoniły do tworzenia dzieł.Wykładowcy podpowiadali, gdzie możemy szukać inspiracji na własne kreatywne biznesy oraz w jaki sposób przejść od pomysłu do realizacji. Została przedstawiona zabawka dedykowana dla dzieci niewidzących. Stworzona przez firmę Shamrock Studio pod nazwą ''sekretne życie pszczół'' .Urządzenie pozwala dzieciom poznać świat jaki je otacza. Rozwija ich wyobraźnię oraz dostarcza doznań dotyku. Projekt zdobył uznanie i prestiż w wielu konkursach i wystawach.
Innowacyjne Mazowsze tworzy wiele inicjatyw, prowadzących do wzrostu świadomości na kreatywne rozwiązania. Każdy chociaż raz powinien wybrać na takie wydarzenie. Rozwija i udoskonala nasze obszary twórczego myślenia. Wychodziłam pełna nowych inspiracji i natchnienia na świeże pomysły.
Gdybym miała możliwość uczestniczyłabym w każdych warsztatach i wykładach podczas Dni Twórczości. 
Może to właśnie Ty skrywasz nieograniczone pokłady możliwości?
Zachęcam do odkrywania siebie poprzez poznawanie sztuki.


Autor: Monika Weronika Komorowska
Zdjęcia: źródło www.msodi.mazovia.plPŁOCKPłock, jako jeden z kilku miast tworzących Mazowieckie Dni Twórczości, Designu i Innowacyjności 2013, miał przyjemność 24 września, być świadkiem warsztatów wyobraźni. W Młodzieżowym Domu Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego odbyły się bezpłatne zajęcia plastyczne zainspirowane walorami przyrodniczymi mazowieckiego krajobrazu. Organizatorzy zapowiadali między innymi projektowanie designerskich przedmiotów z wykorzystaniem filcu, motywów ludowych a także decoupage. Wśród różnych technik pojawiło się barwienie materiałów świeżo zerwaną roślinnością, co dało niebanalne efekty w autorskich kompozycjach każdego z uczestników. Spotkanie było otwarte dla wszystkich i twórczo oddziaływało na zgromadzonych gości. Miłym zaskoczeniem w warsztatach okazała się różnorodność wiekowa. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli spędzali wspólnie czas na pobudzaniu wyobraźni, kreatywnej zabawie i odpoczynku w trochę nietypowy, ale przyjemny sposób.Tekst i zdjęcia: Karolina Bieniek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz