środa, 2 października 2013

WATCH DOCS

Stróżujący pies, czyli prawa człowieka w filmie dokumentalnym

 

WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie to międzynarodowy festiwal objazdowy, gromadzący co roku kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce. Jeden z najstarszych i największych przeglądów filmowych w naszym kraju, mający na celu toczenie prawdziwej debaty, w środku której znajduje się człowiek i jego prawa. To na tej imprezie wielu mistrzów dokumentu miało swoje polskie premiery. Na całym świecie, rok w rok, powstają nowe festiwale o tej samej tematyce cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Środkowoeuropejski region filmowych imprez o prawach człowieka zwraca uwagę na film dokumentalny. Żaden inny gatunek nie posiada tak mocnej siły oddziaływania, rangi świadectwa.
Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość - bliższą i dalszą - poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego. Chodzi nam o świadomość, wiedzę i wrażliwość a w konsekwencji - postawy. - podkreślają organizatorzy.

Podczas 13. edycji festiwalu miałam przyjemność uczestniczyć w otwartych projekcjach organizowanych przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Był to przegląd filmów opartych na repertuarze z 2012 roku. Przez półtora tygodnia, każdego wieczoru można było poznawać dzieła twórców z Francji, Norwegii, Meksyku, Kanady i wielu innych państw. Nie zabrakło miejsca również dla polskich reżyserów. Tutaj, na szczególne uznanie zasługuje film Marcela Łozińskiego "Tonia i jej dzieci" opowiadający historię więzionej komunistki, której wychowaniem dzieci zajęło się państwo. Niesamowicie przejmujący, poruszający dokument, silny w prostocie swoich środków stylistycznych, otrzymał w 2011 roku wiele zasłużonych nagród.
Coroczny WATCH DOCS jest organizowany we współpracy z m.in. Helsińską Fundacją Praw Człowieka (HFPC) i Społecznym Instytutem Filmowym (SIF).13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie trwać będzie 6-12 grudnia 2013 r. w Warszawie.


tekst i zdjęcia:  Karolina Bieniek 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz